The Great Moravia Post

Jedním ze tří členů hlavního organizačního týmu eventu GREAT MORAVIA 2017 je Michal Götz. Mezi kačery je známý pod nickem michgo. Michal si našel čas na exkluzívní rozhovor pro The Great Moravia Post, a podělil se s námi o svoje názory na geocaching i na svět kolem nás.

Post: Ahoj Michale, jak se dnes máš?

Michal: Fajn otázka. Připomíná mi to minimálně 30 let starý vtip. Potká západní Němec Čecha a ptá se: „Ahoj, jak se dnes máš?“ Čech na to: „Nemůžu si stěžovat, a co ty?“ A Němec odpovídá: „Já si stěžovat můžu, ale nemám na co.“ Naštěstí je to už doba minulá, takže nemám si na co stěžovat, a Ty se máš jak, Dalibore?

Post: Děkuji za optání, jde to. Michale, jak už jsem řekl, Ty jsi jedním ze tří hlavních organizátorů připravovaného eventu GREAT MORAVIA 2017. Tvoji spoluorganizátoři Martin a Stanislav už jednu podobnou zkušenost mají, ale co Ty? Co Tebe přimělo dát se s nimi do party a pustit se ve svém volném čase do organizace tak rozsáhlého projektu?

Michal: Už několik let jezdíme s Martinem na různé geocachingové akce a mockrát jsme se bavili o tom, že bychom měli udělat pořádný event. Pár akcí jsme spoluorganizovali, například MATRIX nebo jedno únorové eventové šílenství. Takže když se ozval Standa, jestli uděláme ten megáč, tak nebylo co řešit.

Post: Co Tě vlastně ke geocachingu přivedlo a proč ho hraješ?

Michal: Tak to je dlouhý příběh, zkusím ho zkrátit. Když jsem před zhruba osmi lety zůstal sám s dvouletým synem, tak jsem musel dost změnit životní styl. Trošku jsem ubral na pracovním tempu a začal více vyrážet se synem do přírody a na výlety. Tehdy jsem se potkal s Vopem, který byl blázen do geocachingu a trošku mě do něj vtáhl. Geocaching jsem tenkrát nebral nijak vážně a keše, které jsme spolu lovili, jsem ani nelogoval. Vop mi dokonce založil nick a zalogoval první myslím čtyři keše, a tak to na pár let zůstalo. Pak byly jiné zájmy a geocaching šel stranou. Až když měl syn 5 let a začal mi vysedávat u počítače, od kterého pak nešel odtrhnout, tak jsem si znovu na geocaching  vzpomněl a napadlo mě, že by to mohlo synátora vytáhnout ven od počítače.  Ono to opravdu fungovalo, jen časem jsem geocachingu propadl já a syn se zčásti opět vrátil k počítači.

Post: Jaké keše máš nejraději a která keš Tě v poslední době nejvíce potěšila?

Michal: Nemám vyhraněný typ keší, které mám nejraději. Mám rád všechny typy keší, které mě zavedou na zajímavá místa nebo mají zajímavý příběh. Rád taky luštím mysterky – pokud to tedy nejsou „googlovačky“, ty dvakrát nemusím. Těší mě každá odlovená keš, pokud není totálně odfláknutá.

Post: Kde nejdále od domova jsi byl lovit keše?

Michal: Nejdál jsem byl na severu Norska, ale jsem tak trošku blázen co se geocachingu týče, takže se taky stalo, že jsem jel cíleně přes 200 kilometrů pro FTF.

Post: Ty jsi už posbíral přes šest tisíc keší. Na kterou z nich vzpomínáš nejraději a proč?

Michal: Z těch více jak šesti tisíc keší byla spousta pěkných. Když vzpomínám, která byla nej, tak asi nedokážu vybrat. Na lovení keší u mě ani tak nejde o tu finální krabku, jako spíše o zážitky při odlovu. A nejlepší zážitky jsou, když se loví ve více lidech, těch mám opravdu spoustu.

Post: Co všechno jsi schopen geocachingu obětovat?

Michal: Jo tak to kdybych věděl, tak jsem možná ve větším klidu 🙂

Post: Po čem v geocachingu nejvíc toužíš?

Michal: Mám cíle v práci a osobním životě. Toto je ale hra, kterou hraji, protože se mi líbí, a neženu se za nějakou metou, i když to tak občas vypadá.

Post: Byl ve Tvém životě okamžik, kdy Tě geocaching rozesmutnil?

Michal: Rozesmutní mě vždy setkání s blbem, bohužel i mezi námi kačery jsou, naštěstí jich je malinko.

Post: Co bys upřednostnil – zbrusu novou a supermoderní GPS nebo získat další FTF?

Michal: GPS už nepoužívám, do pěti set získaných FTF mi chybí pár, takže asi to FTF 🙂

Post: Sbíráš geocoiny?

Michal: Nějakých třicet jich mám, ale sběratel nejsem, občas si nějaký pořídím na památku.

Post: Který ze svých geocoinů považuješ za ten NEJ?

Michal: Většina geocoinů , které mám, jsou z megaeventů, na kterých jsem byl, takže nej jsou všechny. Každý nese nějakou vzpomínku.

Post: A co Tvoje sbírka CWG, kolik kousků máš?

Michal: Nevím úplně přesně, ale zhruba tisíc.

Post: Sbíráš pouze CWG nebo máš i jiné Wood Geocoiny?

Michal: Hlavní část mé sbírky jsou CWG, ostatních je jen několik.

Post: Máš nějaký opravdu cenný CWG?

Michal: A on existuje nějaký opravdu cenný CWG?  Který, zkusím ho najít.

Post: Co Tě geocaching naučil? Je tu něco, co využiješ v životě?

Michal: Díky geocachingu a mysterkám jsem pronikl do tajů šifer, které mě dost baví. Zatím jsem nic z toho v životě nevyužil, ale třeba to přijde.

Post: Čemu dalšímu se kromě geocachingu věnuješ?

Michal: Se synem dost často cestujeme a vyrážíme do přírody, na nic jiného už čas není.

Post: Co na Tvoje časové vytížení říká Tvoje partnerka? Toleruje Tvoje výpravy za dobrodružstvím bez řečí nebo naopak má řečí plno?

Michal: Nemám momentálně partnerku, se kterou bych žil, na ty řeči mi bohatě stačí synátor, občas vydá i za tři partnerky.

Post: Který okamžik mimo geocaching byl pro Tebe v životě ten nejkrásnější?

Michal: Nedokážu specifikovat jeden nejkrásnější okamžik v životě, těch krásných okamžiků bylo opravdu mnoho a vybrat některý nebo některé z nich nějak nejde.

Post: Čím jsi chtěl být, když ti bylo 13 let?

Michal: Tak ve třinácti letech to opravdu nevím, ale kolem 15. roku jsem chtěl podnikat, tedy tehdy jsem nevěděl, že to je podnikání, ale nějaké aktivity jsem v tomto směru prováděl. Musel jsem počkat 11 let, abych mohl začít opravdu podnikat.

Post: Která rodičovská rada Ti utkvěla v paměti dodnes? A řídíš se jí ještě?

Michal: Když já na ty rady nikdy extra nedal a ani je pořádně neposlouchal.

Post: A kterou radu svých rodičů rozhodně nechceš opakovat svému synovi?

Michal: V tomhle je synátor po mně, takže mu rady dopředu nedávám, poradím mu až potom.

Post: Kdybys mohl pozvat na výpravu za keškami  kteroukoli světovou nebo českou osobnost, kdo by to byl a proč?

Michal: Nejsem si jistý jestli nějaká osobnost by byla dobrej parťák na kešky, myslíš, že někdo z nich umí  luštit mysterky? Pokud jo, tak asi toho, co to umí, bych vzal.

Post: A jakou trasu bys zvolil?

Michal: Vybral bych nějakou terénní zapeklitou mysterku.

Post: Kdybych Ti dal 100 000 Kč, co by sis za ně koupil?

Michal: Nekoupil bych nic, vypsal bych Ti darovací smlouvu pro GEOOL na pořádání GREAT MORVIA 2017, kdy se s těmi penězi stavíš?

Post: Dobře, dostal jsi mě. Kdybys měl strávit 1 rok na pustém ostrově a měl by sis s sebou vzít jen jednu věc, co by to bylo?

Michal: Věc nevím, ale rád bych vzal s sebou syna, abych se měl po roce ještě kam vrátit.

Post: A kdybych Ti dovolil přibalit ještě 1 knihu, 1 film, 1 hudební album, které by sis vybral?

Michal: Knihu asi o šifrách – na dlouhé večery, film Rok ďábla a asi nějakou výběrovku české muziky.

Post: Dokážeš teď hned z hlavy citovat nějaký úryvek nebo citát z nějakého klasického díla?

Michal: Na klasiku moc nejsem, ale co tak kousek textu písničky, vlastně je to už také klasika:

Den se v růži skryl
a z růže vůni bral,
tím jsi dlouho žil
a kráse přísahal.
Mám už v tváři sníh,
to léta můžou být,
s prázdnem slůvek Tvých
chci sotva v písních znít.

Určitě poznáš, ze které písně to je.

Post: Jak se ta písnička jmenuje, to nevím. Ale přesně vím, která zpěvačka ji zpívá. Michale, děkuji Ti za rozhovor.

 

Rozhovor pro The Great Moravia Post připravil hrib_team za laskavé asistence našich partnerů

RoznovokayE.ONEON_Logo_RGB spojuje zábavu s poznáním – školní programy misePlus+

Posláním misePlus+ je šířit mezi mladé lidi osvětu o ekologii, přiblížit jim fungování energie, či fyzikálních zákonů a navíc se u toho dobře pobavit. Připravili jsme proto paletu 5 zábavných programů šitých dětem na míru dle věku. Každý z nich se odehrává v jiném prostředí, od vesmíru, po alternativní budoucnost. Menší děti se učí čarovat a inspirují se od vesmírných Efounků, starší se pak stávají agenty a bojují proti Energožroutům po boku kladných robotů Ekotronů. Ti nejstarší pak cestují časem, aby zachránili svět!

Programy misePlus+ realizujeme ve futuristickém prostředí E.ON Energy Trucku – multifunkčním mobilním centru. Letos je to již sedm let, co jsme s E.ON Energy Truckem vyjeli na základní školy – a dosud jsme se nezastavili. Za tu dobu byl již náš kamion k vidění na více 1000 místech a navštívily ho tisíce dětí z celé ČR. Všem aktivním účastníkům navíc kromě zážitků a nových znalostí předáváme  také skvělé dárky jako odměnu. Fotografie z akcí najdete na www.miseplus.cz

E.ON Energy Truck ještě nebyl ve vaší škole?
Nevadí, soutěžte v Malé Energetické Akademii!

Soutěž Malá Energetická Akademie je volnočasovým pokračováním programů misePlus+. Kromě ekologického poslání v ní však podporujeme také samostatnost a zdravý pohyb dětí v přírodě. Je to jednoduché – děti sami nebo v týmu plní pestré aktivity a úkoly, za které získávají body. Mezi nejoblíbenější patří geocaching, luštění šifer a videokvízů, tvoření funkčních projektů (třeba krmítka nebo žárovky) a také dobročinné akce spojené například s úklidem v přírodě.

Proč se přihlásit?

Soutěžící jsou rozděleni podle věku do šesti kategorií a tři nejlepší z každé z nich vyhrávají několikrát do roka ceny, které si sami vyberou! Ať už je to super mobil, nebo možnost vyzkoušet si skákací boty. Děti tak soutěží v tom, co je baví, a ještě za to mohou vyhrát cokoliv dle jejich přání. Přihlášky na www.soutezmea.cz

 

Víte, že…

…E.ON Energy Truck vyjel na misiPlus+ už více než 1000x a navštívil školy v celé České republice?
…vyjíždí hluboko v noci, aby byl na první vyučovací hodinu bezvadně nachystán?
…že už najel zhruba 200.000 km, což je jako 5x objet zeměkouli?

…v každém ročníku Malé Energetické Akademie rozdáme ceny za více než půl milionu Kč?
…a že soutěžící během disciplíny Dobročinná akce postavili asi 50 krmítek pro ptáky, uklidili lesy i řeky, venčili pejsky v útulcích, ale i hráli divadlo v domově pro seniory?
… organizátoři během chystání některých soutěžních disciplín dosud přespali: na sněhu pod širákem, v kufru auta, na břehu přehrady a jednou i v krmelci? 🙂zpět nahoru